Zadnje slovo od Franca Zibelnik

Za vedno nas je zapustil naš član Franc Zibelnik. Od njega smo se poslovili v torek, 9. julija, z gasilskim pogrebom, katerega so se poleg naših članov udeležili tudi predstavniki vseh društev v Gasilski zvezi Dolomiti. V nedeljo, 7. julija, smo imeli tudi žalno sejo za Francom Zibelnikom, ki je bil član našega društva več kot 70 let.

Govor na žalni seji in pogrebni slovesnosti

V petek je za vedno prenehalo biti srce našemu tovarišu Francu. Ker je bil Franci med nami gasilci vedno dobre volje, pripravljen pomagati, nas je ta novica še toliko bolj presenetila in nismo mogli verjeti, da je to res.

Franc se je rodil 27. decembra 1935 na Belici kot četrti otrok v družini. Otroška leta niso bila lepa, saj je bil to čas druge svetovne vojne. Doba odraščanja pa tudi ni bila lahka, saj je bilo dela na tako veliki kmetiji kot je bila Belška vsak dan veliko. Po končani osnovni šoli se je zaposlil v Litostroju, kasneje pa mu kruh rezala cesta, saj je dolga leta delal kot poklicni voznik.

V zgodnjih šestdesetih letih je spoznal svojo življenjsko sopotnico Rozalijo, si ustvaril družino, v kateri sta se jima rodili sinovi Franci, Tone in Marko ter hčerka Marjeta.

V Prostovoljno gasilsko društvo Dvor je vstopil leta 1949. V letu 1960 je opravil tečaj za gasilca, leta 1982 pa še tečaj za nižjega gasilskega častnika in si pridobil ta čin ter kasneje napredoval do čina nižjega gasilskega častnika II. stopnje. Kljub vsakdanjemu delu, skrbi za družino, gradnji hiše, je vedno pomagal tudi pri delu v gasilskem društvu. Tudi v zadnjem obdobju se je vedno, ko je videl da poteka delo pri gasilskem domu ustavil ter ponudil pomoč. Ko smo v društvu leta 2011 ustanovili ekipo starejših gasilcev, je bil tudi član te ekipe, ki se je v naslednjih letih udeleževala občinskih tekmovanj.

Ko je leta 1971 leta prišlo do trenj v društvu, je prevzel funkcijo predsednika in še isto leto se je nabavilo prvo vozilo v društvu. Funkcijo je opravljal do leta 1985, ko je mesto predal mlajši generaciji. V tem obdobju je bila nabavljena motorna brizgalna Rosenbauer, dokončala se je dvorana gasilskega doma, napravljena pa je bila tudi fasada na gasilskem domu. Do leta 1992 pa je bil še član upravnega odbora.

Ko ni bil več aktiven v operativi je z velikim veseljem prevzel nalogo praporščaka in prapor ponosno nosil vse do leta 2015.

Za aktivno in prizadevno delo je prejel gasilska odlikovanja III., II. in I. stopnje, leta 2009 pa še odlikovanje za posebne zasluge. Z dopolnjenimi 63. leti pa je leta 1999 prejel še plaketo gasilskega veterana. Član društva je bil kar 75 let, kar je najdaljši staž katerakoli člana v društvu.

Da je bil Franc po srcu gasilec, kaže podatek, da je tudi vse tri sinove včlanil v društvo. Tudi vnuki in vnukinje so prav tako vestni gasilci.

Z njegovim odhodom je v društvu nastala vrzel, vendar mu dvorski gasilci obljubljamo, da bomo nadaljevali delo, s katerim ljudem pomagamo v nesreči.